73.1k views
5 votes
Dissolving 5.28 g of an impure sample of calcium carbonate in hydrochloric acid produced 1.14 L of carbon dioxide at 20.0 °C and 791 mmHg. Calculate the percent by mass of calcium carbonate in the sample.

1 Answer

2 votes

Answer:


\%\ mass\ of\ CaCO_3=93.37\ \%

Step-by-step explanation:

Given that:

Pressure = 791 mmHg

Temperature = 20.0°C

The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:

T(K) = T( °C) + 273.15

So,

T = (20 + 273.15) K = 293.15 K

T = 293.15 K

Volume = 100 L

Using ideal gas equation as:

PV=nRT

where,

P is the pressure

V is the volume

n is the number of moles

T is the temperature

R is Gas constant having value = 62.3637 L.mmHg/K.mol

Applying the equation as:

791 mmHg × 1.14 L = n × 62.3637 L.mmHg/K.mol × 293.15 K

⇒n of
CO_2 produced = 0.0493 moles

According to the reaction:-


CaCO_3 + 2 HCl\rightarrow CaCl_2 + H_2O + CO_2

1 mole of carbon dioxide is produced 1 mole of calcium carbonate reacts

0.0493 mole of carbon dioxide is produced 0.0493 mole of calcium carbonate reacts

Moles of calcium carbonate reacted = 0.0493 moles

Molar mass of
CaCO_3 = 100.0869 g/mol

The formula for the calculation of moles is shown below:


moles = (Mass\ taken)/(Molar\ mass)

Thus,


0.0493\ mol= (Mass)/(100.0869\ g/mol)


Mass_(CaCO_3)=4.93\ g

Impure sample mass = 5.28 g

Percent mass is percentage by the mass of the compound present in the sample.


\%\ mass\ of\ CaCO_3=(Mass_(CaCO_3))/(Total\ mass)* 100


\%\ mass\ of\ CaCO_3=(4.93)/(5.28)* 100


\%\ mass\ of\ CaCO_3=93.37\ \%

User Nathan Dunn
by
7.2k points