63.7k views
4 votes
What are the empirical formula and empirical formula mass for C10H30O10?

Empirical formula:
Empirical formula mass:
es
g/mol

User Pokisutra
by
7.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Empirical formula: CH₃O

Empirical formula mass = 31 g/mol

Step-by-step explanation:

Data Given:

Molecular Formula = C₁₀H₃₀O₁₀

Empirical Formula = ?

Empirical Formula mass =

Solution

Empirical Formula:

Empirical formula is the simplest ration of atoms in the molecule but not all numbers of atoms in a compound.

So,

The ratio of the molecular formula should be divided by whole number to get the simplest ratio of molecule

As

C₁₀H₃₀O₁₀ Consist of 10 Carbon (C) atoms, 30 Hydrogen (H) atoms, and 10 Oxygen (O) atoms.

Now

Look at the ratio of these three atoms in the compound

C : H : O

10 : 30 : 10

Divide the ratio by two to get simplest ratio

C : H : O

10/10 : 30/10 : 10/10

1 : 3 : 1

So for the empirical formula the simplest ratio of carbon to hydrogen to oxygen is 1:3:1

So the empirical formula will be

Empirical formula of C₁₀H₃₀O₁₀ = CH₃O

Now

To find the empirical formula mass in g/mol

Formula mass:

Formula mass is the total sum of the atomic masses of all the atoms present in a formula unit.

**Note:

if we represent the molar mass of the empirical formula for one mol in grams then it is written as g/mol

So,

As the empirical formula of C₁₀H₃₀O₁₀ is CH₃O

Then Its empirical formula mass will be

CH₃O

Atomic Mass of C = 12

Atomic Mass of H = 3

Atomic Mass of O = 16

Total Molar mass of CH₃O

CH₃O = 12 + 3(1) + 16

CH₃O = 12 + 3 + 16

CH₃O = 31 g/mol

User HarriLehtisaari
by
7.5k points