229k views
4 votes
Which is the Best Buy?

Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

User VRC
by
4.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:whole wheat

Explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

User Rogermenezes
by
5.4k points