229k views
4 votes
Which is the Best Buy?

Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

User VRC
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:whole wheat

Explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

User Rogermenezes
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.