55.7k views
16 votes
What is the concentration in moles/L) if 50 grams of sodium phosphate is

dissolved in 2 liters of water?

1 Answer

5 votes

Answer:

Molarity = 0.15 mol/L

Step-by-step explanation:

Given data:

Concentration of solution = ?

Mass of sodium phosphate = 50 g

Volume of water = 2 L

Solution:

Number of moles of sodium phosphate = mass / molar mass

Number of moles = 50 g/ 163.94 g/mol

Number of moles = 0.30 mol

Molarity:

Molarity = number of moles of solute / volume in L

Molarity = 0.30 mol / 2 L

Molarity = 0.15 mol/L

User Nwinkler
by
7.5k points