Answer:
There was 40% decrease in the mass of the pumpkin.
Explanation:
Given:
Mass of pumpkin before carving = 6.5 kg
Mass of pumpkin after carving = 3.9 kg
Decrease in mass = Mass of pumpkin before carving - Mass of pumpkin after carving = 6.5 kg - 3.9 kg = 2.6 kg
Now to find the percentage decrease in mass we need to divide Decrease in mass with the total mass of pumpkin before carving and then multiply by 100
% Decrease in mass =

Hence, there was 40% decrease in the mass of the pumpkin.