6.0k views
1 vote
At 25°C, the standard enthalpy of combustion of gaseous propane (C3H8) is –2219.0 kJ per mole of propane, and the standard enthalpy of combustion of gaseous propylene (C3H6) is –2058.3 kJ per mole of propylene.

What is the standard enthalpy change for the following reaction at 25°C? C3H6(g) + H2(g) → C3H8(g)Substance∆H°f (kJ/mol)CO2(g)–393.5H2O(l)–285.8

User Rosio
by
6.5k points

2 Answers

2 votes

Final answer:

The standard enthalpy change for the combustion of C3H6(g) + H2(g) → C3H8(g) at 25°C is -219.4 kJ/mol.

Step-by-step explanation:

The standard enthalpy change for the reaction is obtained by calculating the difference between the enthalpy of the products and the enthalpy of the reactants. In this case, the enthalpy change can be determined using the enthalpy of formation values for the compounds involved. The balanced equation for the combustion of propane is:

C3H6(g) + H2(g) → C3H8(g)

The enthalpy change can be calculated as follows:

∆H° = ∑∆H°f(products) - ∑∆H°f(reactants)

∆H° = [2*(∆H°f(CO2(g))) + ∆H°f(H2O(l))] - [∆H°f(C3H6(g)) + ∆H°f(H2(g))]

Substitute the given values for the enthalpies of formation:

∆H° = [2*(-393.5 kJ/mol) + (-285.8 kJ/mol)] - [(-2058.3 kJ/mol) + 0 kJ/mol]

Simplify the equation:

∆H° = -219.4 kJ/mol

Therefore, the standard enthalpy change for the combustion of C3H6(g) + H2(g) → C3H8(g) at 25°C is -219.4 kJ/mol.

User Marketa
by
6.9k points
4 votes

Answer: The standard enthalpy change for the given reaction is 868.05 kJ

Step-by-step explanation:

  • Calculating the enthalpy of propane:

The chemical equation for the combustion of propane follows:


C_3H_8(g)+5O_2(g)\rightarrow 3CO_2(g)+4H_2O(l)

The equation for the enthalpy change of the above reaction is:


\Delta H^o_(rxn)=[(3* \Delta H^o_f_((CO_2(g))))+(4* \Delta H^o_f_((H_2O(g))))]-[(1* \Delta H^o_f_((C_3H_8(g))))+(5* \Delta H^o_f_((O_2(g))))]

We are given:


\Delta H^o_f_((H_2O(l)))=-285.8kJ/mol\\\Delta H^o_f_((O_2(g)))=0kJ/mol\\\Delta H^o_f_((CO_2(g)))=-393.5kJ/mol\\\Delta H^o_(rxn)=-2219.0kJ

Putting values in above equation, we get:


-2219.0=[(3* (-393.5))+(4* (-285.8))]-[(1* \Delta H^o_f_((C_3H_8(g))))+(5* (0))]\\\\\Delta H^o_f_((C_3H_8(g)))=-140.7kJ/mol

The enthalpy of formation of
C_3H_8 is -140.7 kJ/mol

  • Calculating the enthalpy of propylene:

The chemical equation for the combustion of propane follows:


2C_3H_6(g)+9O_2(g)\rightarrow 6CO_2(g)+6H_2O(l)

The equation for the enthalpy change of the above reaction is:


\Delta H^o_(rxn)=[(6* \Delta H^o_f_((CO_2(g))))+(6* \Delta H^o_f_((H_2O(g))))]-[(2* \Delta H^o_f_((C_3H_6(g))))+(9* \Delta H^o_f_((O_2(g))))]

We are given:


\Delta H^o_f_((H_2O(l)))=-285.8kJ/mol\\\Delta H^o_f_((O_2(g)))=0kJ/mol\\\Delta H^o_f_((CO_2(g)))=-393.5kJ/mol\\\Delta H^o_(rxn)=-2058.3kJ

Putting values in above equation, we get:


-2058.3=[(6* (-393.5))+(6* (-285.8))]-[(2* \Delta H^o_f_((C_3H_6(g))))+(9* (0))]\\\\\Delta H^o_f_((C_3H_6(g)))=-1008.75kJ/mol

The enthalpy of formation of
C_3H_6 is -1008.75 kJ/mol

  • Calculating the enthalpy change of the reaction:

The given chemical equation follows:


C_3H_6(g)+H_2(g)\rightarrow C_3H_8(g)

The equation for the enthalpy change of the above reaction is:


\Delta H^o_(rxn)=[(1* \Delta H^o_f_((C_3H_8(g))))]-[(1* \Delta H^o_f_((C_3H_6(g))))+(1* \Delta H^o_f_((H_2(g))))]

We are given:


\Delta H^o_f_((C_3H_8(g)))=-140.7kJ/mol\\\Delta H^o_f_((H_2(g)))=0kJ/mol\\\Delta H^o_f_((C_3H_6(g)))=-1008.75kJ/mol

Putting values in above equation, we get:


\Delta H^o_(rxn)=[(1* (-140.7))]-[(1* (-1008.75))+(1* (0))]\\\\\Delta H^o_(rxn)=868.05kJ

Hence, the standard enthalpy change for the given reaction is 868.05 kJ

User Vahid Kargar
by
6.9k points