84.1k views
2 votes
A 500 Hz whistle is moved toward a listener at a speed of 10 m/s. At the same time, the listener moves at a speed of 20 m/s in a direction away fromm the whistle. What is the apparent frequency heard by the listener? (the speed of sound is 340 m/s)

A) 473 hz
B) 376 hz
C) 485 hz
D) 533 hz
E) 547hz

User Riba
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Frequency will be 485 Hz

So option (c) will be the correct option

Step-by-step explanation:

We have given frequency f = 500 Hz

Velocity of observer
v_o=20m/sec

Velocity of source
v_s=10m/sec

When both observer and source are moving then frequency is given by


f'=(v-v_o)/(v-v_s)* f , here v is the velocity of sound

So
f'=(340-20)/(340-10)* 500=485Hz

So option (c) will be the correct option

User MohammadAli
by
7.9k points