8.6k views
4 votes
On June 8, Alton Co. issued an $88,500, 7%, 120-day note payable to Seller Co. Assume that the fiscal year of Seller Co. ends June 30. Using a 360-day year in your calculations, what is the amount of interest revenue recognized by Seller in the following year? When required, round your answer to the nearest dollar.

User Ziyu Zhou
by
6.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Amount of interest revenue recognized
=(2065* 98)/(120)=$1686.41

Step-by-step explanation:

Principal amount P = $88500

Rate of interest r = 7 %

Total number of days = 120

So interest
=(principal\ amount* rate* time)/(100)=(88500* 7* 120)/(360* 100)=$2065

Number of days from 8 june to 30 june = 30-8 = 22 days

So left days = 120-22 = 98 days

So amount of interest revenue recognized
=(2065* 98)/(120)=$1686.41

User Kulnor
by
7.2k points