171k views
3 votes
How much power does it take to lift a 50 N object 10 m high in 20 seconds? |
and the units.

1 Answer

7 votes

Answer:


\boxed {\boxed {\sf 25 \ Watts}}

Step-by-step explanation:

Power is the work done divided by the time. It can be found using the following formula.


P=(F*D)/(T)

The force is 50 Newtons, the distance is 10 meters, and the time is 20 seconds.


F= 50 \ N \\D= 10 \ m \\T= 20 \ s

Substitute the values into the formula.


P=(50 \ N * 10 \ m)/(20 \ s )

Multiply the numerator first.


P=(500 \ N*m)/(20 \ s)

  • 1 Newton meter is equal to 1 Joule.
  • Therefore, the numerator is equal to 500 Joules.


P= (500 \ J)/(20 \ s)

Divide.


P= 25 \ J/s

  • 1 Joule per second is equal to 1 Watt.
  • Our answer is equal to 25 W


P= 25 \ W

It takes 25 Watts to lift a 50 Newton object 10 meters high in 20 seconds.

User Jerzyk
by
6.9k points