Answer:
16.78 seconds
Explanation:
speed = Distance Traveled / time
thus speed =29.79 Km/sec
time =distance Traveled/speed (from above formula)
time taken=500 km ÷ 29.79 Km/sec
∴time taken=16.78 seconds
7.8m questions
10.4m answers