Complete Question
A baker's dozen (13) of cookies is on sale for $2.08. What is the cost of an individual cookie?
Answer:
The cost of an individual cookie is $0.16
Explanation:
Given
Specifically, it was stated that the baker's dozen is 13 pieces
Hence. A dozen cookies = 13 cookies
Price of a dozen cookies = $2.08
In other words, the price of 13 cookies is $2.08
To get the cost of an individual cookie, we have to divide the price of a dozen cookies by the number of cookies. This is calculated as follows:
![Cost of Cookies = (Price of Cookies)/(Number of Cookies)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/utijy15wnjtc2dnaxyf2ef76arlcr8o0iy.png)
By Substituting the right values,
becomes
![Cost of Cookies = (2.08)/(13)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/hmvbpbuy8tb7g6xy911vss6udo3bcxi2ss.png)
![Cost of Cookies = 0.16](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/voy4khebzrbh00frz6tv1t18o7i4q9sl6p.png)
Hence, the cost of an individual cookie is $0.16