137k views
4 votes
At the market, 8 apples cost $4dollar. How much do 9 apples cost?

User Vincent
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer: $4.50 for 9 apples

Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.

Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.

Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.

(.50) (9) = 4.50

Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.

User Zapnologica
by
5.9k points