menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
15 apples cost $12.What is the cost of one apple
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
15 apples cost $12.What is the cost of one apple
asked
Jan 25, 2020
114k
views
1
vote
15 apples cost $12.What is the cost of one apple
Mathematics
middle-school
Mikedugan
asked
by
Mikedugan
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
To get the answer you take 12 and divide that by 15 and that’s how you get .80 cents.
Zbateson
answered
Jan 27, 2020
by
Zbateson
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
the cost of one apple would be 0.80 cents
Kameisha
answered
Jan 30, 2020
by
Kameisha
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org