155k views
10 votes
12 cupcakes cost $16.79 what is the unit price

User Bxshi
by
5.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The unit price is $1.3991 or $1.40 when rounded

Explanation:

To find the unit rate you divide the price by the amount of cupcakes. This would be set up as $16.79÷12

User Richard N
by
5.3k points