Answer:

Step-by-step explanation:
given,
shear modulus of steel = 8.1 × 10¹⁰ N/m²
radius of steel nail = 7.5 × 10⁻⁴ m
Projection outward = 0.040 m
Weight of wet raincoat = 28.5 N
Vertical deflection of other end of the nail = ?
we know


A = π r²
A = π x (7.5 x 10⁻⁴)²
A = 1.767 x 10⁻⁶ m²


Thus, the vertical deflection of the other end of the nail is
