ANSWER:
a. I
Penny bought a juice squeezer for $10. She can make a bottle of orange juice for a cost of $0.75, and she sells her orange juice for $1.85 per bottle.
Which of the following graphs best illustrates Penny's situation?
a. I
b. II
c. III
d. IV
Explanation
a. I
Penny bought a juice squeezer for $10. She can make a bottle of orange juice for a cost of $0.75, and she sells her orange juice for $1.85 per bottle.
Which of the following graphs best illustrates Penny's situation?
a. I
b. II
c. III
d. IV