Answer:
Explanation:
if we wouldnt have the semicircle, all would be easy...
Area , A=10*30=300 ft^2
the semicircle has a diameter d=12 ft, than r=6
Area of the circle is Ac=3.14*r^2=113.10 ft^2
we need half of that
113.10/2=56.55
the area of the cover would be
300-56.55=243.45 ft^2