Answer:
$1,500
Step-by-step explanation:
Domestic investment = $1500 billion
Private domestic savings = $3000 billion
Government deficit = $2000 billion
Rise in government spending = $1000 billion
Now,
Trade deficit =
Domestic investment - Private domestic saving - Government savings
also,
Total Government deficits = $2,000 + $1000
= $3,000
and,
Government savings = - Government deficits
= - $3,000
Now we know government deficit is 3000 billion and if spending increases further 1000 billion, the government deficit will be 4000 billion
thus,
Trade deficit = $1,500 - $3,000 - (- $3,000)
or
= $1,500