Answer:
The power in this flow is

Step-by-step explanation:
Given that,
Distance = 221 m
Power output = 680 MW
Height =150 m
Average flow rate = 650 m³/s
Suppose we need to calculate the power in this flow in watt
We need to calculate the pressure
Using formula of pressure

Where,
= density
h = height
g = acceleration due to gravity
Put the value into the formula


We need to calculate the power
Using formula of power

Put the value into the formula


Hence, The power in this flow is
