192k views
0 votes
A 29.0 g ball is fired horizontally with initial speed v0 toward a 100 g ball that is hanging motionless from a 1.0 m long string. The balls undergo a head-on, perfectly elastic collision, after which the 100 g ball swings out to a maximum angle θmax=50∘, what was v0?

User Jous
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:


v_0 = 5.89 m/s

Step-by-step explanation:

As we know that the ball swings out to maximum angle of 50 degree

so we will have use energy conservation to find the initial speed of the ball


(1)/(2)mv^2 = mgL(1 - cos\theta)


v = √(2gL(1 - cos\theta))

so we have


v = √(2(9.81)(1)(1 - cos50))


v = 2.65 m/s

now we can use momentum conservation for this collision


m_1v_0 = m_1v_(1f) + m_2v_(2f)


29 v_0 = 29v_(1f) + 100(2.65)


v_0 = v_(1f) + 9.14

also we know that it is elastic collision

so we will have


2.65 - v_(1f) = v_0

now from above two equations we have


v_0 = 5.89 m/s

User SDReyes
by
7.7k points