230k views
4 votes
A rock is dropped from the top of a vertical cliff and takes 3.00 s to reach the ground below the cliff. A second rock is thrown vertically from the cliff, and it takes this rock 2.00 s to reach the ground below the cliff from the time it is released. With what velocity was the second rock thrown, assuming no air resistance?

A) 12.3 m/s upward
B) 4.76 m/s downward
C) 4.76 m/s upward
D) 12.3 m/s downward
E) 5.51 m/s downward

User Wmz
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

D) 12.3 m/s downward

Step-by-step explanation:

We use the next free fall equation


h=v_(0)t+(1)/(2)gt^2

where
h is the height of the cliff,
v_(0) the initial velocity,
g the acceleration of gravity (
g=9.81m/s^2) and
t is time.

For the fist rock
v_(0)=0 since the rock was dropped, and
t=3s, so we have:


h=(0m/s)(3s)+(1)/(2)(9.81m/s^2)(3s)^2

simplifying


h=44.145m

the height of the cliff is 44.145m

Now, about the second rock we know that is the same height and now the time es
t=2s, and we need to find
v_(0)

From the fist equation


h=v_(0)t+(1)/(2)gt^2

we clear for
v_(0)


v_(0)t=h-(1)/(2) gt^2\\v_(0)=(h)/(t) -(1)/(2) gt

and substitute known values


v_(0)=(44.145m)/(2s) -(1)/(2) (9.81m/s^2)(2s)


v_(0)=22.07m/s -9.81m/s


v_(0)=12.26m/s wich rounds up to
v_(0)=12.3m/s

the direction is downward because the rock is thrown so that it falls through the cliff.

User Anand Shah
by
6.7k points