Answer:
Explanation:
A certain 3-ft by 3-ft rubber shop-floor mat costs $43. Since both sides of the mat are equal, it means that the mat is a square. Area of a square is expressed as Length^2.
The length of the 3-ft by 3-ft is
3^2 = 9ft^2
If 9ft^2 cost 43
Then 1ft^2 costs $
x = 43/9 = $4.78 per square foot
A 3-ft by 4-ft foam mat costs $27
Since both sides of the foam mat are unequal, it means that the foam mat is a rectangle . Area of a rectangle is expressed as Length × width
The length is 4-ft and the width is
3-ft
Area of the foam mat = 4×3 = 12 ft^2
If 12ft^2 cost 27
Then 1ft^2 costs $y
y = 27/12 = $2.25 per square foot
The foam mat is cheaper because it has a lower cost per square foot
Difference in cost is $4.78 - 2.25
= $2.53