Answer:
0.0181,0.2693,0.1092,0.4163
Explanation:
Given that a certain tennis player makes a successful first serve 64% of the time.
Since each serve is independent of the other
X the no of serves in is Binomial with n = no of times he serves =9
and p = constant probability = 0.64
X is Bin (9,0.64)
Probability that she get in
a) all 9 serves in?
=

b) exactly 6 serves in?
P(x=6)
=

c) at least 7 serves in
=

d) no more than 6 serves in
=
