91.0k views
0 votes
The table describes Sergei's costs for his perfectly competitive all-natural ice cream firm.

Output Total Cost($)
0 10
1 60
2 80
3 110
4 170
5 245

1. If the market price of a tub of ice cream is $67.50, how many tubs of ice cream will Sergei's firm produce?
A) 1 B) 2 C) 3
2. If the market price of a tub of ice cream is $67,50, how much is Sergei's total revenue at the profit-maximizing output?
A) S270 B) $170 C) $135 D) $67.50

1 Answer

5 votes

Answer:

It will produce 4 units which enerates a total revenue of 270 dollars

Step-by-step explanation:

we have to check the marginal cost (cost of the addtional unit) and produce until this cost matches the marginal revenue (in this case selling price)

1st unit marginal cost: 60 - 10 = 50

2nd unit marginal cost: 80 - 60 = 20

3rd unit marginal cost: 110 - 80 = 30

4th unit marginal cost: 170 - 110 = 60

5th unit marginal cost: 245 - 170 = 75

It get's closer that the 4th units thus , the company will produce that many units.

Total revenue at profit-maximizing output:

4 units x $67.50 each = $270

User Scott Mayfield
by
5.2k points