Answer:
(1) $3,740
(2) $10.20
(3) $3,540
Step-by-step explanation:
(1) Contribution Margin:
= Revenue - Variable expense
= (2,100 × $14) - (Direct material + Direct labor + variable overhead + variable selling expense)
= $29,400 - ($8,400 + $6,720 + $2,100 + $840)
= $29,400 - $18,060
= $11,340
Total fixed expense = Fixed overhead + Fixed Selling & Administrative expense
= $4,000 + $3,600
= $7,600
Operating income under variable costing:
= Contribution Margin - Total fixed expense
= $11,340 - $7,600
= $3,740
(2) Unit product cost under absorption costing:
= Direct material + Direct labor + Variable overhead + Fixed overhead
= $4 + $3.20 + $1 + (4,000 ÷ 2,000)
= $4 + $3.20 + $1 + $2
= $10.20
(3) Gross margin = Revenue - cost of goods sold
= $29,400 - (2,100 × $10.20)
= $29,400 - $21,420
= $7,980
Total selling and Administrative expense:
= Variable selling + Fixed selling
= $840 + $3,600
= $4,440
Operating income under absorption costing:
= Gross margin - Total selling and Administrative expense
= $7,980 - $4,440
= $3,540