Answer:
So acceleration due to gravity is
Step-by-step explanation:
We have given initial speed of the object u = 4 m/sec
As object finally comes to rest so final speed v = 0 m./sec
Distance traveled s = 10 m
From third equation of motion we know that



Coefficient of kinetic friction

We know that relation between acceleration and coefficient of kinetic friction


So acceleration due to gravity is