63.2k views
5 votes
Certain metals react with acids to form hydrogen and salts of that metal. When sulfuric acid and aluminum combine, hydrogen gas and aluminum sulfate form. How many grams of sulfuric acid will need to fall on aluminum to consume 140.11 milligrams of aluminum?

1 Answer

4 votes

Answer: 7.622g of sulphuric acid

Step-by-step explanation:

3H2SO4 + 2Al -> Al2(SO4)3 + 3H2

3 moles of H2SO4 needs 2 moles of Al

(3 x 98)g of H2SO4 needs (2 x 27)g of Al

294g of H2SO4 needs 54g of Al

29400mg of H2SO4 needs 5400mg of Al

1mg of Al = 294/54 = 5.44mg of Al

140.11mg of Al = 140.11 x 5.44

= 762.2mg = 762.2/100 = 7.622gof sulphuric acid

User Frio
by
7.3k points