207k views
3 votes
A 5 kg ball takes 13.3 seconds for one revolution around the circle. What's the magnitude of the angular velocity of this motion?

2 Answers

7 votes

Answer:

0.472rad/s

Step-by-step explanation:

Angular velocity = 2πf where f = frequency and frequency is the number of revolution per second and 2π represent a cycle of revolution. The mass of the body was 5kg, the time taken to complete a cycle was 13.3 s.

Frequency = 1/period where period is the time it takes to complete a revolution.

F = 1/13.3 = 0.075hz

Angular velocity = 2* 3.142* 0.075 = 0.472rad/s

User Manjunath H M
by
7.4k points
6 votes

Answer: 0.47 rad/sec

Explanation:

By definition, the angular velocity is the rate of change of the angle traveled with time, so we can state the following:

ω = ∆θ/ ∆t

Now, we are told that in 13.3 sec, the ball completes one revolution around the circle, which means that, by definition of angle, it has rotated 2 π rad (an arc of 2πr over the radius r), so we can find ω as follows:

ω = 2 π / 13.3 rad/sec = 0.47 rad/sec

User Litz
by
7.2k points