180k views
3 votes
For apples 2 lb for $3.38 unite rate___ cost___

2 Answers

1 vote

Answer:

$1.69 per pound

Explanation:

3.38/2=1.69

User Pkowalczyk
by
8.4k points
4 votes

Answer:

1.69

Explanation:

well to find out the unit rate that would be a pound now we need to find out how much it would cost for 1 lb which would be 3.38 / 2 which would be 1.69 as your answer

User ITisha
by
8.6k points

Related questions

asked Dec 13, 2022 15.4k views
Jonas Lundman asked Dec 13, 2022
by Jonas Lundman
8.2k points
2 answers
16 votes
15.4k views