55.1k views
1 vote
If you can, please explain the step by step process into finding the answer.​

If you can, please explain the step by step process into finding the answer.​-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

$6 per lb.

Explanation:

Given :

1 lb of blend -----> costs $7

Assume that we make 3 lbs of blend :

3 lbs of blend -----> costs $7 x 3 = $21

we are also given that blend is made from a ration of 2: 1 of arabica: robusta,

hence 3 lb of blend will be made out of 2 lbs of arabica and 1 lb of robusta.

Considering the costs:

Cost of 3 lb of blend = cost of 2 lb of arabica + cost of 1lb of robusta

we are given that robusta is $9 for 1 lb,

hence substituting what we know into this equation

$21 = cost of 2 lb of arabica + $9

cost of 2 lb of arabica = $21 - 9 = $12

cost of 1 lb of arabica = $12 / 2 = $6 per lb.

User NAMS
by
5.4k points