menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
For example, if the total cost of producing three units of output is $2,395 and the total cost of producing four units of output is $3,303, then the marginal cost of the fourth …
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
For example, if the total cost of producing three units of output is $2,395 and the total cost of producing four units of output is $3,303, then the marginal cost of the fourth …
asked
Apr 28, 2020
206k
views
5
votes
For example, if the total cost of producing three units of output is $2,395 and the total cost of producing four units of output is $3,303, then the marginal cost of the fourth unit is$
Business
college
Chandani
asked
by
Chandani
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
Answer:
$908
Step-by-step explanation:
Please see attachment .
Jarek Rozanski
answered
May 5, 2020
by
Jarek Rozanski
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 9, 2024
107k
views
the cost of 6 croissants is $(2x + 3y). The cost of 12 pretzels is$(x + 4y). What is the price difference between a croissant and a pretzel?
Olimpia
asked
Apr 9, 2024
by
Olimpia
8.4k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
107k
views
asked
Nov 17, 2016
6.7k
views
Coach miller bought 5.15 pounds of beef to make burgers. The cost of ground beef is$ 3.40 per pound. What was the total cost for all the ground beef? Answer 17.51 . Coach miller is grilling 17 burgers.
Madhuchhanda Mandal
asked
Nov 17, 2016
by
Madhuchhanda Mandal
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
6.7k
views
asked
May 1, 2015
52.3k
views
you buy six notebooks and a backpack. The cost of the backpack is$ 17.90. You pay 6% in sales tax. Your total bill is $30.74 how much does each notebook cost?
Dhafin Rayhan
asked
May 1, 2015
by
Dhafin Rayhan
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
52.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
Who was Adam Smith ? Anybody?
What can turn igneous rock into sediment?
In what way did the GI Bill contribute to the growth of professional and white-collar jobs ? A.by providing US laborers with new job-training programs B.by giving US veterans assistance to purchase a new
What is the best way to describe a stock market?
You sell popcorn during your schools football games. Knowing that the people usually buy more when the price is lower, how would you price your popcorn after halftime?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org