Answer:
option (D) gain of $10,000
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
Cost of the machine purchased earlier = $110,000
Accumulated depreciation = $90,000
Market value of the new machine = $140,000
Cash paid for the new machine = $110,000
Now,
The Book value of the old machine
= Cost of purchase - Accumulated depreciation
= $110,000 - $90,000
= $20,000
Thus,
Total amount paid for the new machine
= Book value of the old machine + Cash paid for the new machine
= $20,000 + $110,000
= $130,000
Therefore,
Gain from the exchange
= Market value of the new machine - Total amount paid
= $140,000 - $130,000
= $10,000
Hence,
The correct answer is option (D) gain of $10,000