155k views
5 votes
Suppose the tax rate on the first​ $10,000 of income is 0​ percent; 10 percent on the next​ $20,000; 20 percent on the next​ $20,000; 30 percent on the next​ $20,000; and 40 percent on income over​ $70,000. Family A has an income of​ $120,000 and Family B an income of​ $55,000.

What is the tax bill of each?
A. $32,000 for A and $7500 for B
B. $34,000 for A and $7500 for B
C. $48,000 for A and $16,500 for B
D. $32,000 for A and $6600 for B

User Playnox
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

option (A) $32,000 for A and $7500 for B

Step-by-step explanation:

Given:

Tax rate as:

on the first​ $10,000 of income = 0%

10% on the next​ $20,000

20% on the next​ $20,000

30% on the next​ $20,000

40% on income over​ $70,000

Income of family A = $120,000

Thus,

For A

Up to $10,000 ; tax = 0

Tax amount from $10,000 to $30,000 at 10 % tax rate

= 10% × $20,000

= $2,000

From $30,000 to $50,000 at 20 % tax rate

= $20,000 × 20%

= $4,000

From $50,000 to $70,000 at 30 % tax rate

= $20,000 × 30%

= $6,000

Tax amount above $70,000 to $120,000 at 40 % tax rate

= (120,000 - $70,000) × 40%

= $50,000 × 40%

= $20,000

Therefore,

Total tax bill for family A

= $2,000 + $4,000 + $6,000 + $20,000

= $32,000

Similarly,

For family B

Income of family B = $55,000

Thus,

Up to $10,000 = $0

From $10,000 to $30,000 at 10 % tax rate

= $20,000 × 10%

= $2,000

From $30,000 to $50,000 at 20 % tax rate

= $20,000 × 20%

= $4,000

Tax amount from $50,000 to $70,000 at 30 % tax rate

= ($55,000 - $50,000) × 30%

= $5,000 × 30%

= $1,500

Therefore,

Total tax bill for family B = $2,000 + $4,000 + $1,500 = $7,500

Hence,

The correct answer is option (A) $32,000 for A and $7500 for B

User Saltycrane
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories