180k views
4 votes
Ben needs to buy orange juice. He can buy 64 fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for $7.50.

a.Find the unit price for the grocery store orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.

b.Find the unit price for the wholesale club orange juice. Round your answer to the nearest thousandth.

c.Where should Ben buy the orange juice if he wants the best deal? Explain.

2 Answers

3 votes

Answer:

a b and c are the steps in order for you to answer the question they arent answers

Explanation:

User Andre Malan
by
6.1k points
3 votes

Answer:

C

Explanation:

Ben should buy the juice at the wholesale club because it is a lot cheaper then going into the grocery store 1. because there is more juice 2. it is a lot cheaper then the other one.

User John Bartels
by
6.2k points