223k views
2 votes
Emile paid $3.96 for 4 songs.

What is the unit rate and what does it mean?

User DaveIdito
by
7.7k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$1.99

Explanation:

Unit rate is also known as the rate of change and is exactly that: The rate at which x changes for each given y or vice versa.

User Mathew Leger
by
8.1k points
3 votes

Answer:

The unit rate would be 99 cents.

Explanation:

$3.96 divided by 4= 0.99

In other words $0.99.

User Yvie
by
8.2k points

Related questions

asked Apr 9, 2020 79.2k views
Ket asked Apr 9, 2020
by Ket
7.8k points
1 answer
1 vote
79.2k views
1 answer
0 votes
67.2k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories