223k views
2 votes
Emile paid $3.96 for 4 songs.

What is the unit rate and what does it mean?

User DaveIdito
by
5.7k points

2 Answers

0 votes

Answer:

$1.99

Explanation:

Unit rate is also known as the rate of change and is exactly that: The rate at which x changes for each given y or vice versa.

User Mathew Leger
by
5.9k points
3 votes

Answer:

The unit rate would be 99 cents.

Explanation:

$3.96 divided by 4= 0.99

In other words $0.99.

User Yvie
by
6.1k points