59.2k views
2 votes
A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces. One cup will serve 1 people. Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99. How much would the rice cost if you were serving 40 people?

User Amir Mgh
by
5.6k points

1 Answer

3 votes

The rice will cost $17.6 for serving 40 people

Solution:

We need to determine the cost of serving 40 people with rice

Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99

The price of 1 pound box will be
(\$ 1.99)/(2)=\$ 0.995

1 Pound (lb) is equal to 16 ounces (oz)

Therefore, the price of 16 ounces is $0.995

A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces and it serve 1 people


\begin{array}{l}{\text { The cost per person is } (\$ 0.995)/(16) * 7=\$ 0.44} \\\\ {\text { The cost for serving } 40 \text { people }=\$ 0.44 * 40=\$ 17.6}\end{array}

Therefore rice will cost $17.6 for serving 40 people

User David Tunnell
by
5.1k points