The rice will cost $17.6 for serving 40 people
Solution:
We need to determine the cost of serving 40 people with rice
Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99
The price of 1 pound box will be
![(\$ 1.99)/(2)=\$ 0.995](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/ph8cjp5lcupqeohdfcq57203s0lftz9lyv.png)
1 Pound (lb) is equal to 16 ounces (oz)
Therefore, the price of 16 ounces is $0.995
A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces and it serve 1 people
![\begin{array}{l}{\text { The cost per person is } (\$ 0.995)/(16) * 7=\$ 0.44} \\\\ {\text { The cost for serving } 40 \text { people }=\$ 0.44 * 40=\$ 17.6}\end{array}](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/high-school/u4yvfnocdqw654efzkl3rdkb3d3mnwomtx.png)
Therefore rice will cost $17.6 for serving 40 people