Answer:
Option A) (8.682, 10.12)
Explanation:
We are given the following in the question:
Sample mean,
= 9.4
Sample size, n = 12
Confidence level = 99%
Alpha, α = 0.01
Sample variance,
= 0.64
Sample standard deviation =
= 0.8
Confidence interval:

Putting the values, we get,

