194k views
4 votes
On a particular date, FedEx has a stock price of $89.27 and an EPS of $7.11 . Its competitor, UPS,had an EPS of $0.38 . What would be the expected price of UPS stock on this date, if estimatedusing the method of comparables?A) $4.77B) $7.16C) $9.54D) $10.50

User Fose
by
6.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

A) $4.77

Step-by-step explanation:

Here FedEx stock price = $89.27

Fed Ex EPS = $7.11

UPS EPS = $0.38

UPS stock price = ?

By method of comparables,

FedEx Stock Price/FedEx EPS = UPS stock price/UPS EPS

89.27/7.11 = UPS Stock price/0.38

UPS Stock price = 89.27*0.38/7.11 = $4.77

User DPS
by
6.7k points