7.3k views
4 votes
You work for a video streaming company that has two monthly plans to choose from.Plan 1:a flat rate of $7 per month plus $2.50 per video viewed. Plan 2:$4 per video viewed.(compare the two plans and explain what advice you would give a costumer trying to decide which plan is best for them based on their viewing habits.)

User Thornomad
by
5.4k points

2 Answers

0 votes

PDF (as a picture) is attached that addresses the (poster math) question you're asking that I had. (ZOOM IN for better quality.)

You work for a video streaming company that has two monthly plans to choose from.Plan-example-1
User Gwilym
by
6.0k points
5 votes

Answer:

See explanation below

Explanation:

For a certain number of videos rented, the cost would be same. So until that number of videos, one plan would be better. After than part, another plan would be better.

Lets check.

Let the number of video viewed be "x"

For Plan 1:

fixed rate of $7 PLUS 2.50 for x videos

So we can write:

7 + 2.50x

For Plan 2:

No fixed rate, only $4 per video for x videos, so we can write:

4x

Now, we equate and find x:

7 + 2.50x = 4x

4x - 2.5x = 7

1.5x = 7

x = 4.67

Lets check cost for 4 videos:

Plan 1 ----- 7 + 2.5(4) = $17

Plan 2 ------- 4(4) = $16

Lets check cost for 5 videos:

Plan 1 ----- 7 + 2.5(5) = $19.5

Plan 2 ---- 4(5) = $20

So, we can say if you were to rent 1,2,3, or 4 videos per month, you should go with Plan 2 since it will be cheaper. If you rent 5 or more videos per month, then you should go with Plan 1 as that would be cheaper.

User Brandon Rude
by
6.5k points