39.3k views
0 votes
Answers to all of these

Answers to all of these-example-1
User Roni Yaniv
by
5.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1. Percent composition of Al = 13.423 %

2.

  • Percent composition of Zn = 28.02 %
  • Percent composition of Cl = 30.6 %
  • Percent composition of O = 41.3 %

3. The empirical formula is C₅O₁₆

4. Molecular Formula= P₄O₆

Step-by-step explanation:

Part first :

Data Given

Formula of the Molecule = Al₂ (CrO₄)₃

% of Al₂ = ?

> First of all find the atomic masses of each component in a molecule

For Al₂ (CrO₄)₃ atomic masses are given below

Al = 27 g/mol

Cr = 52 g/mol

O = 16 g/mol

> Then find the total masses of each component

2 atoms of Al = 27 g/mol x 2

= 54 g/mol

3 atoms of Cr = 52 g/mol x 3

= 156 g/mol

12 atoms of O = 16 g/mol x 12

= 192 g/mol

> find total Molar Mass of Molecule:

Molar Mass of Al₂ (CrO₄)₃ = [27x2 + 52x3 + 16x12]

Molar Mass of Al₂ (CrO₄)₃ = 402

Now to find the mass percent of Al

Formula used to find the Mass percent of a component

Percent composition of Al = mass of Al in Molecula / molar mass of Al₂(CrO₄)₃ x 100%

Put the values

Percent composition of Al = 54 (g/mol) / 402 (g/mol) x 100%

Percent composition of Al = 13.423 %

_______________________________________

Part 2

Data Given

Formula of the Molecule = Zn(ClO₃)₂

% Zn = ?

% Cl = ?

% O = ?

> First of all find the atomic masses of each component in a molecule

For Zn(ClO₃)₂ atomic masses are given below

Zn = 65 g/mol

Cl = 35.5 g/mol

O = 16 g/mol

> Then find the total masses of each component

1 atoms of Zn= 65 g/mol x 1

= 65 g/mol

2 atoms of Cl = 35.5 g/mol x

= 71 g/mol

6 atoms of O = 16 g/mol x 6

= 96 g/mol

> find total Molar Mass of Molecule:

Molar Mass of Zn(ClO₃)₂ = [65x1 + 35.5x2 + 16x6]

Molar Mass of Zn(ClO₃)₂ = 232g/mol

Now to find the mass percent of of each component one by one

1. Formula used to find the mass percent of Zn

Percent composition of Zn= mass of Zn in Molecular / molar mass of Zn(ClO₃)₂ x 100%

Put the values

Percent composition of Zn = 65(g/mol) / 232 (g/mol) x 100%

Percent composition of Zn = 28.02 %

-------------------

2. Formula used to find the mass percent of Cl

Percent composition of Cl = mass of Cl in Molecular / molar mass of Zn(ClO₃)₂ x 100%

Put the values

Percent composition of Cl = 71 (g/mol) / 232 (g/mol) x 100%

Percent composition of Cl = 30.6 %

---------------------

3. Formula used to find the mass percent of O

Percent composition of O = mass of O in Molecular / molar mass of Zn(ClO₃)₂ x 100%

Put the values

Percent composition of O = 96 (g/mol) / 232 (g/mol) x 100%

Percent composition of O = 41.3 %

________________________________________

Part 3:

Data Given

Percentage of C = 27.3 %

Percentage of O = 72.7 %

Emperical Formula of the compound = ?

Solution:

So the compound has 27.3 % C and 72% O

First, find the mass of each of the elements in 100 g of the Compound.

C = 27.3 g

O = 72 g

Now find how many moles are there for each element in 100 g of compound

For this molar mass are required

That is

C = 12 g/mol

O = 16 g/mol

Formula Used

mole of C = mass of C / Molar mass of C

mole of C = 27.3 / 12 g/mol

mole of C = 2.275

Formula Used

mole of O = mass of O / Molar mass of O

mole of O = 72g / 16 g/mol

mole of O = 7.2

Divide each one by the smallest number of moles

C = 2.275 / 2.275

C = 1

O = 7.2 / 2.275

O = 3.2

Multiply the mole fraction to a number to get the whole number.

C = 1 x 5 = 5

O = 3.2 x 5 = 16

So, the empirical formula is C₅O₁₆

______________________________________

Part 4

Data Given

Percentage of P= 56.38 %

Percentage of O = 43.62%

Molar Mass = 219.9g

Molecular Formula of the compound = ?

Solution:

First, find the mass of each of the elements in 100 g of the Compound.

Mass of P= 56.38g

Mass of O = 43.62g

Now find how many moles are there for each element in 100 g of compound

find the moles in total compounds

Formula Used

mole of P = mass of / Molar mass of P

mole of P = 56.38 g / 31 g/mol

mole of P = 1.818

Formula Used

mole of O = mass of O / Molar mass of O

mole of O = 43. 62 / 16 g/mol

mole of O = 2.7262

Now

first find the Emperical formula

Divide each one by the smallest number of moles

P = 1.818 /1.818

P= 1

for oxygen

O = 2.7262 / 1.818

O = 1.5

Multiply the mole fraction to a number to get the whole number.

P = 1 x 2 = 2

O = 1.5 x 2 = 3

So, the empirical formula is P₂O₃

Now

Find molar mass of the empirical formula P₂O₃

2 (31) + 3 (16) = 62 + 48 = 110

Now find that how many empirical units are in a molecular unit.

(219.9 g/mol) / ( 110 g/mol) = empirical units per molecular unit

empirical units per molecular unit = 1.999 =2

A here we get two empirical units in a molecular unit,

So the molecular formula is:

2 (P₂O₃) = P₄O₆

User Zulqurnain Abbas
by
6.0k points