3.7k views
0 votes
Spberr

Ji Sunn spent $24 at the local farmer's market. She bought apples that cost $4 per pound and
Which equation can be used to represent the amount of raspberries, r, in terms of apples, a?
or= 4+ =

User Tong Wang
by
5.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

r = 4 -2/3 a

Explanation:

She spent in total 24 dollars. So, you can set the equation equal to 24.

? = 24

It costs $4 per pound for apples and $6 per pound for raspberries. You could represent apples as 4a and raspberries as 6r. Put this into the equation.

4a + 6r = 24

Now set the equation equal to r. You have to get r alone on one side.

4a + 6r = 24

(4a + 6r) - 4a = (24) - 4a

6r = 24 - 4a

6r = (24 - 4a)/6

r = 4 - 4/6 a

r = 4 - 2/3 a

User Pavneet Kaur
by
5.6k points
5 votes

Answer:

The quantity of raspberries show bought in term of apple is
(24 - 4 a)/(x) .

Explanation:

The total money spent by Ji Sunn in the market = $ 24

The cost of apple = $ 4 per pound

The quantity of apple bought = a pound

The quantity of raspberries she bought = r pound

Let the cost of raspberries = $ x per pound

So, According to question

$ 4 × a + $ x × r = $ 24

Or, $ x × r = $ 24 - $ 4 × a

Or, r =
(24 - 4 a)/(x)

Hence The quantity of raspberries show bought in term of apple is
(24 - 4 a)/(x) . Answer

User Steve Greatrex
by
4.8k points