151k views
0 votes
The cost of a 24 pack(12 ounce cans) of coca cola is 7.68.The cost of a 12 pack(12 ounce cans) of Pepsi cola is 4.98

find the price per can of coca cola(round to the nearest penny)

User Ufoguy
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

45¢

Explanation:

divide 4.98 by 12

hope this helps

User Brittaney
by
6.3k points