Answer:
She pays $17.50
Explanation:
Interest Formula:
I = P(rt)
I = final interest
P = money borrowed
r = rate of interest
t = number of time periods
---
Plug in the values
t = 14/12 years
P = 500 dollars
r = 3% = 3/100 = 0.03
I = (500)(0.03)(14/12)
I = $17.50