116k views
20 votes
A pound of candy cost $22.44 what is the cost of one pound

2 Answers

12 votes

Answer:

$22.44

Explanation:

A pound=1 pound.

Therefore, A pound (which is $22.44)= 1 pound.

User CreamStat
by
5.2k points
14 votes

Answer:

a pound of candy already means one pound of candy

User Tristan Hessell
by
5.5k points