140k views
1 vote
Scarlett Company has a direct material standard of 3 gallons of input at a cost of $7 per gallon. During July, Sca lett Company purchased and used 7530 gallons. The direct material quantity variance was $210 unfavorable and the direct material price varlance was $3765 favorable. What price per gallon was paid for the purchases?

a. $4.40
b. $7.40
c. $700
d. $6.50

User Elf Sundae
by
7.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:

d. $6.50

Step-by-step explanation:

In this question, we apply the direct material price variance which is shown below:

Direct material price variance = Actual Quantity × (Standard Price - Actual Price)

$3,765 = 7,530 gallons × ($7 - actual price)

$3,765 ÷ 7,530 gallons = ($7 - actual price)

$0.5 = ($7 - actual price)

So, the actual price would be

= $7 - $0.5

= $6.50

All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it

User Shobhakar Tiwari
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.