186k views
5 votes
Researchers are interested in the effect of a certain nutrient on the growth rate of plant seeding. Use a hydroponics grow procedure that utilized water containing the nutrient, they planted 6 tomato plants and recorded the heights of each plant 14 days after germination. those heights were 54.2, 59.8, 61.8, 63.3, 65.1, 71.4

Use technology, find the 95% confidence interval for the population mean.

use technology, construct a 99% confidence interval.

User KALITA
by
7.7k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The 95% confidence interval for the mean would be given by (56.604;68.596)

The 99% confidence interval for the mean would be given by (53.196;72.004)

Explanation:

1) Previous concepts

When we compute a confidence interval for the mean, we are interested on the parameter population mean, and we use the info from the sample to estimate this parameter.

2) Basic operations

The sample mean can be calculated with the following formula


\sum_(i=1)^n (x_i)/(n)

Using excel we can use this function to calculate the mean:

=AVERAGE(54.2,59.8,61.8,63.3,65.1,71.4)

The value obtained is
\bar X=62.6

In order to find the sample deviation we can use this formula


s=\sqrt{\sum_(i=1)^n ((x_i-\bar X)^2)/(n-1)}

And using excel we can use this function to calculate the sample standard deviation:

=STDEV.S(54.2,59.8,61.8,63.3,65.1,71.4)

The value obtained is
s=5.713

The sample size for this case is n=6, n<30 so then is better use the t distribution to calculate the margin of error. First we need to calculate the degrees of freedom, on this case
df=n-1=6-1=5

The formula for the confidence interval would be given by:


\bar X \pm t_(\alpha/2)(s)/(√(n)) (1)

3) Part a

If we want a 95% or 0.95 of confidence, then the value for the signficance is
\alpha=1-0.95=0.05, and
\alpha/2=0.025, and
1-(\alpha)/(2)=0.975 so we can find the critical t value with the following formula in excel:

=T.INV(0.975,5)

And we got
t_(\alpha/2)= 2.571

And we can replace into equation (1) and we got:


62.6 \pm 2.571(5.713)/(√(6))

And using excel with the following formulas we got:

=62.6-2.571*(5.713/SQRT(6)) = 56.604

=62.6+2.571*(5.713/SQRT(6)) = 68.596

So the 95% confidence interval for the mean would be given by (56.604;68.596)

4) Part b

If we want a 99% or 0.99 of confidence, then the value for the signficance is
\alpha=1-0.99=0.01, and
\alpha/2=0.005, and
1-(\alpha)/(2)=0.995 so we can find the critical t value with the following formula in excel:

=T.INV(0.995,5)

And we got
t_(\alpha/2)= 4.032

And we can replace into equation (1) and we got:


62.6 \pm 4.032(5.713)/(√(6))

And using excel with the following formulas we got:

=62.6-4.032*(5.713/SQRT(6)) = 53.196

=62.6+4.032*(5.713/SQRT(6)) = 72.004

So the 99% confidence interval for the mean would be given by (53.196;72.004)

User Boris Burkov
by
7.4k points