Answer:
D. $20,000
Step-by-step explanation:
Considering the cost elements of Atlanta
Fixed cost = $80,000
Variable cost per unit = $20
Where 20,000 units are produced (to meet annual demands)
Total cost = 80,000 + (20000 × 20)
= 80,000 + 400,000
= $480,000
Considering the cost elements of Phoenix
Fixed cost = $140,000
Variable cost per unit = $16
Where 20,000 units are produced (to meet annual demands)
Total cost = 140,000 + (20000 × 16)
= 140,000 + 320,000
= $460,000
Comparing the cost of production in the two locations, the cost advantage of the better location (Phoenix)
= 480,000 - 460,000
= $20,000