7.3k views
2 votes
The amount of money Beverly earns from selling her paintings at a craft show can be determined by the

equation E = $35p, where E represents earnings in dollars and p represents the number of paintings
she sells. She sold 11 paintings at the last craft show. What is the unit rate in this scenario?


User Kera
by
8.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

E = $385

Explanation:

35 x 11 = 385

User Richa
by
7.3k points