Answer:
5 x 10^8 W
Step-by-step explanation:
Power = Energy ÷ time
given
Energy = 3 x 10^10J
time = 1 min = 60 s
= 3 x 10^10 ÷ 60
= 5 x 10^8 W
7.9m questions
10.5m answers