Answer: 90% confidence interval would be (6.022,6.986).
Explanation:
Since we have given that
Number of students = 361
Sample mean = 6.504
Sample standard deviation = 5.584
Standard error of the mean = 0.294
At 90% confidence level,
So, α = 0.01
So, z = 1.64
Margin of error is given by

So, Lower limit would be

Upper limit would be

So, 90% confidence interval would be (6.022,6.986).